Turkish Embassy in Canberra

Embassy History and Previous Ambassadors

Bos Icerik
 
Baha Vefa Karatay
15.03.1967-07.11.1968
Mehmet Baydur
17.12.1968-06.11.1972
Hikmet Bensan
30.12.1972-29.07.1978
Hasan Üner
01.08.1978-29.07.1981
Faruk Şahinbaş
20.08.1981-03.03.1991
Ergün Pelit
31.03.1988-05.12.1991
Orhan Aka
16.12.1991-30.05.1995
Bilal N. Şimşir
13.06.1995-18.03.1998
Umut Arık
23.04.1998-25.09.2001
M. Tansu Okandan
01.10.2001-05.01.2006
N. Murat Ersavcı
16.01.2006-12.10.2009
Oğuz Özge
22.10.2009-01.07.2012
Reha Keskintepe
*!Ambassador, General Director !*
01.07.2012-01.10.2015